Pusťte se do influencer marketingu. Jak na něj?

ladyvirtual-influencer-marketing-nahled

Po zdařilém školení u Zdeňka Dvořáka (Linki.cz) v rámci Marketing Festivalu jsem se týden na to vydala na školení Influencer marketingu v praxi od Medio Akademie. O Marketing Festivalu, na kterém jsme byli společně s Adamem, a o školení od Zdeňka, napíšu co nevidět. Teď zpět do Media. Školení vedly Adéla Marešová a Dominika Lukášková ze Sun Marketingu.

Kdo je to influencer a co je influencer marketing?

Influencer marketing je forma marketingu, která se zaměřuje spíš na vlivné lidi, než na cílový trh jako celek. Vytipujete jednotlivce, kteří mají vliv na potenciální kupce, a orientujete marketingové aktivity kolem těchto vlivných osob. Když chcete, aby lidi nakupovali v Penny, prostě si na to vezměte Leoše.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Influencer_marketing

Kdo je Dominika a kdo Adéla? A a kdo influencer?

Dominika v Sun Marketingu zaštiťuje komunikaci s influencery a stará se o správu sociálních sítí. Píše blog Dom by dom. Adéla pracuje v Sun Marketingu jako Senior Social Media Specialist a má řadu zkušeností s přípravou klientských školení na téma sociálních sítí, influencer marketingu a copywritingu.

Kdo chcete děvčata vidět a slyšet, běžte na školení v lednu 2018. Nebo se 24. 11.2017 běžte podívat na SOCIAL restart 2017.

Definice influencera

Dřív to byli bloggeři, pak youtubeři. Přidali se instagrameři a gameři. Nyní se čím dál častěji slýcháme pojem influenceři – vlivné osoby a osobnosti v online marketingu.

Čísla o influencer marketingu
Čísla o influencer marketingu

Význam a původ slova influencer má původ v anglickém jazyce a je odvozeno od výrazu influence (vliv). Influencer může patřit mezi bloggery, youtubery nebo ostřílené profíky, kteří poznají každé zákoutí na instagramu. Význam influencera je vlastní člověku, jenž má určitý vliv. Svými názory, postoji a myšlenkami dokáže působit na druhé lidi (uživatele, zákazníky…). Influencerem může být kupříkladu osobnost z veřejného života (televizní herec, politik, moderátor apod.) nebo člen různých skupin a komunit. V současném prostředí virtuálních komunikací se prosazují také nezávislí influenceři, kteří svou popularitu a tím i vliv získávají především pomocí sociálních sítí (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Youtube) nebo různých blogů (webových stránek prezentující hodnoty, názory a postoje jedince).

Zdroj: http://wiki.knihovna.cz/index.php/Influencer

Když jste firma, občas může vaše cesta k lidem vést přes ostatní lidi. Ideálně takové, kteří mají vliv (influence). Na koho? Na ty, kteří tráví nějaký čas na internetu. Tradiční média jako noviny, rádio nebo televize přestávají na některé cílové skupiny samozřejmě fungovat. Když o vašem produktu napíše někdo, koho má vaše definovaná skupina ráda, může to pro vás znamenat výhru.

Významní influenceři

Významným influencerem je třeba zmíněný Leoš Mareš. Když chcete zasáhnout masovku, ozvěte se určitě Leošovi. Pokud tedy máte volných 150 tisíc a víc. Ale pozor, na svém instagramu má už skoro každý příspěvek reklamu.

Influencer má vliv na danou komunitu. Může být vědec, odborník, politik, zpěvák nebo třeba SEO konzultant. Když jsou influenceři menší, mají čas bavit se s lidmi a komunita má pocit, že je to jejich kamarád a že ho znají. Reklama pak funguje mnohem víc. Jen mají menší reach (dosah).

Co je to dosah (reach)?

Dosah ukazuje celkový počet různých lidí nebo domácností, které byly vystavený konkrétnímu médiu aspoň jednou za dané období. Dosah nezaměňujte s počtem lidí, kteří skutečně konzumují reklamu. Je to jen počet lidí, mají příležitost vidět nebo slyšet reklamu. Dosah lze uvést buď jako absolutní číslo, nebo jako zlomek dané populace (například „televizní domácnosti“, „muži“ nebo „osoby ve věku 25-35 let“).

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Reach_(advertising)

K čemu je influencer a influencer marketing dobrý?

Influencer marketing pomáhá budovat brand a důvěru. Lidé věří více tomu, koho znají a s kým sympatizují. Mají pocit, že mají kamaráda, i když virtuálního. Influencera využijte, když máte horkou produktovou novinku, kterou chcete vynést na světlo boží. A jako bonus můžete z některé spolupráce získat přirozený odkaz z relevantního zdroje. A to se určitě hodí i pro viditelnost webu ve vyhledávačích.

Za influencerem běžte, až když víte

Ujasněte si předem, co po influencerovi chcete. Je pro vás důležité prodat? Nebo máte jiný cíl? Promyslete, zda chcete oslovit velkou masu lidí nebo cílovku v určité lokalitě. V takovém případě se zaměřte na lokální bloggery. Promyslete si rozpočet, kolik práce s tím sami budete mít a kolik nabídnete samotnému bloggerovi.

Jak a kde si influencera vybrat?

Stanovte si cíle, strategii a dle toho zvolte influencera. Chcete rychlou a silnou podporu? Vyberte si Leoše, Rytmuse, Nikol Štíbrovou nebo Chinaski (pozn. videoklip obsahuje SEO konzultantku) ;).

Strategie kampaně
Strategie kampaně

Dejte si dohromady seznam. Stejně, jako když vybíráte partnery vhodné pro linkbuilding. Zeptejte se lidí okolo vás, zeptejte se mladších sourozenců. Nebo vašich dětí. ?

Prostudujte, co mají vybraní influenceři rádi. Prozkoumejte, jaké fanoušky mají a podle toho vyberte nejvhodnější adepty. Kolik followerů mají na sociálních sítích? Jak často fanoušci reagují?

Co se týče samotného webu, doporučila bych se podívat, jak je doména indexovaná (v Google zadejte site:domena.cz). Pokud chci pěkné články na blogu,doporučuji prověřit web v nástrojích Majestic.com nebo Ahrefs.com. Ale je to spíš už taková pracovní deformace linkbuildera.

Práci influencera kontrolujte průběžně

Kontrolu výstupů nenechávejte až na úplný konec spolupráce. Všichni jsme lidé a chybujeme. Sledujte už v průběhu, zda influencer používá. Byla ta spolupráce s danou osobou správná, jaké byli reakce? Může pomáhat unikátní hashtag. Zjistíte, kolik lidí se zapojilo.

Stanovte si KPIs

  1. Zvýšení povědomí (reach, sledovanost, čtenost článku, nárůst fanoušků).
  2. Fáze zvažování značky k nákupu – je dobré si dělat spotřebitelské průzkumy, kliky, komentáře, jestli se podařilo správně představit daný produkt, sledovat komentáře.
  3. Preference značky – prostřednictvím sdílení, interakce, komentářů.
  4. Nákup – konverze z e-shopů, dáte ji speciální kód, zasíláte otrackované odkazy influencerům.

Co můžete sledovat?

  1. Statisticky z instastories – pozor, pokud bloggerky nezajistí statistiky do 24 hodin, zmizí a vy nevíte, kolik lidí reklamu vidělo (Jak na Instagram Stories)
  2. Přehledy z instagramu
  3. Přehledy z Facebooku
  4. Zhlédnutí na youtube
  5. Čtenost článků bloggerek
  6. Zvýšení návštěvnosti na webu
  7. Nárůst počtu fanoušků

Sledujte míru zaujetí

Jak vypočtete míru zaujetí? Počet interakcí (lajky + komentáře), vydělíte počtem fanoušků a vynásobíte číslem 100. Pokud je míra zaujetí větší než 3 %, tak je to prý super.

Nebojte se přiznat k reklamě

Přihlásit se ke spolupráci ano nebo ne? Záleží na dohodě, v zahraničí je to dané zákonem, že by reklama měla být značená. Často se na sociálních sítí značí #ad:

Je dobré, pokud s influencerem pracujete dlouhodobě. Celé se to tvoří autenticky a komunita ví, že je influencer spojený s vaším produktem.

Trvá to a stojí to peníze

Připravte se, že je to dlouhodobý proces, stejně jako třeba linkbuilding. Vy sice můžete poslat e-mail v jedné minutě, ale většinou někomu trvá, než odpoví. Pořádně promyslete, co máte na srdci a ideálně si připravte smlouvu. Pravidelně kontrolujte kanály a výstupy a projevujte zájem průběžně. Budete mít kampaň pod kontrolou a potěšíte tím i samotného influencera. Minimálně mu polechtáte jeho ego.

Kde influencery najít?

  1. Platformy IndaHash nebo Lafluence –Jako firma můžete v těchto platformách zadat, co si představujete. Osobně k tomu jiné doporučení nemám, ještě jsem žádnou poptávku nezadávala.
  2. Blogerky.cz
  3. Czech Blog Awards (18.11.2017 probíhalo zrovna slavnostní vyhlášení)
  4. Youtubeři
  5. Forbes žebříček
  6. Blogy z vašeho oboru. Influencerem se může stát často komentující osoba.
  7. Odkazuje se často v článcích z vašeho oboru na jednu a tu samou osobou? Zjistěte kdo to je a zda vám s kampaní nemůže pomoci.
  8. Sledujte, s kým se ve vašem oboru dělá rozhovor.

Kolik influencer marketing aneb jedna vlivná kampaň stojí?

U nás v ČR je stále tak trochu trend neplatit za články a spolupráci, ale nabídnout produkt či službu. Což v některých případech může být zajímavá nabídka. Ovšem to neplatí, když influencerovi nabídnete třeba krém nebo rtěnku.

Každopádně i barter je možnost spolupráce. Kladem pro firmu jsou minimální náklady. Záporem je třeba nejasná zpětná vazba. Nevíte, co bloggerka napíše. Pokud jde o barter, nemáte právo chtít něco extra, protože vlastně nic nedáváte. Produkty nájem nezaplatí.

Kolik stojí influencer marketing
Kolik stojí influencer marketing

U finančně hodnocené smluvní spolupráce si klaďte přesně dané podmínky. Termínujte, navrhujte konkrétní hashtagy a také očekávejte za vydané peníze profesionálně odvedený výstup. Ale co je důležité, důvěřujte vybraném influencerovi. Nechte si poradit, když si sami nevíte rady.

Kolik jsou firmy v ČR ochotni zaplatit za spolupráci? Běžně je to kolem 50 tisíc. Rozmohlo se, že to chtějí poslat dopředu ke shlédnutí. Působí to na bloggery negativně. Pokuste se příliš nezasahovat do článku.

Kolik jsou firmy v ČR ochotné zaplatit za spolupráci?
Kolik jsou firmy v ČR ochotné zaplatit za spolupráci?

Bonus navíc

Youtubeři, to je kapitola sama o sobě

Youtube je televize pro mladší skupinu. Průměrně tam strávíme hodinu za týden. Věková skupina 15 – 24 až 134 minut. Generace Z, dnešní teenageři, jsou typicky zástupci generace X. Mladí teenageři ovlivňují nákupní chování celé rodiny. Lidi kolem 18 let vyrostou a firmy mají ještě chvilku času naučit se s nimi komunikovat.

V některých případech to může zkusit právě přes youtubery. Ti jsou podle studie Ogilvy & Mather považování za nejvýraznější skupinu influencerů.

Ukázka úspěšných i méně úspěšných kampaní

Adéla s Dominiku nás na konci provedly úspěšnými i méně úspěšnými kampaněmi, které vznikly na základě spolupráce s influencery. Všechny jmenovat nebudu, ať máte důvod na školení zajít osobně.

Co se naopak v českém rybníčku povedlo? Mezi úspěšné spolupráce zařadily Adéla a Dominika kampaň pro Yves Rocher a jejich spolupráci s bloggerkami A Cup of Style. Nebo DM bio piknik, kterého se zúčastnily 4 food bloggerky a cílem bylo zvýšit povědomí o produktech dmBio.

Co jsem si z workshopu odnesla?

Zajímalo mě, jestli můžu propojit linkbuilding a influencer marketing v praxi. Určitě můžu. Chce to jen najít ty správné lidi. Ale pozor, ne nafoukance. Těch je v českém rybníku jako houby po dešti. Aféry a zhejčkanost, to spojuje české youtube a influence celebrity.

Adéla a Dominika nás zásobovaly úkoly. Super. Měly jsme vymyslet, jaká specifika by měl být influencer pro náš vybraný produkt a kde bychom ho hledali. Padaly zajímavé nápady mezi účastníky. Má mít influencer Instagram? Nebo má být hodně vidět na Youtube? Co má mít rád? A co má mít ráda skupina, která ho sleduje? Dokáže ovlivnit na celorepublikové úrovni nebo jen v okolí určitého města?

Vyzkoušeli jsme si, jak vypadá dobré a špatné oslovení influencera. Tato komunikace je opět velmi podobná situaci, kdy hledáte vhodné partnery pro získání zpětného odkazu. Ve zkratce: oslovujte jménem, nepouštějte ven hromadné e-maily (nikdy! Ani když poptáváte vymetání komínů). Ukažte, že něco o influencerovi víte. Řekněte, proč byste chtěli spolupracovat zrovna s ním. Už ideálně v prvním e-mailu nadhoďte co nejvíc informací. Proč ho chcete, co o něm víte, co chcete vy a co za to nabídnete. Tím to teoreticky můžete celou kampaň nakopnout rychleji kupředu.

Seznam českých známých influencerů/bloggerů dle oboru

Tady je jen malá ochutnávka bloggerů, mezi kterými můžete najít svého influencera.

Čeští influenceři a bloggeři

Food bloggeři
Life blogeři
Travel bloggeři
Beauty and Fashion blogy
Blogy o online marketingu
Technické blogy
Top Youtubeře

Další články a odkazy na téma influencer marketing

O čem ještě píšu

Napište nám komentář

    • Vlaďka
    • 25.4.2019

    Skvělý článek! 😊