A s Gephi přišla vizualizace prolinkování

gephi-workshop

V pražské Pintě se včera vizualizovalo prolinkování na webu v nástroji Gephi. Open-source má pod palcem Zdeněk Nešpor, konzultant z Medio Interactive. Připravil si praktický workshop v rámci SEO setkávání pod názvem SEOloger.

Místo v 18:00 začínáme v 18:22. Rozběhnout Gephi není žádná legrace. Jestli zkoušíte a nefunguje, přečtěte si článek Jak spustit Gephi 0.8.2 na Windows 8.1 (64bit) (článek byl původně na webu lenikrsova.cz, který momentálně nefunguje. Text jsem přesunula na blog Ladyvirtual.cz) nebo mrkněte do článku od Zdeňka: Vizualizace interního prolinkování webu pomocí nástroje Gephi? Já mám Windows 10 a bohužel mi nepomohl ani jeden návod. Pomohl až Zdeněk a jeho soubor *.conf.

 

K čemu používat Gephi?

Konzultanti nebo majitelé webů si můžou vytvořit „přehledné“ a profesionálně vypadající grafy. „Přehledné“ píšu zatím v uvozovkách. Přehledně vypadající graf totiž není vůbec jednoduché vytvořit. Chce to se do učení zakousnout a nevzdat to. Přiznám se že jsem asi ještě nepracovala se složitějším a méně uživatelsky přívětivým nástrojem. A myslím, že nebudu sama.

 

Proč používat Gephi?

Důvody napsal Zdeněk v článku Vizualizace interního prolinkování webu pomocí nástroje Gephi.

Krátce

 • Vypadá to líp, než tabulky.
 • Pokud to pěkně upravíte, dá se z toho vyčíst spousta informací.
 • Zdeněk to začal používat proto, že pocítil potřebu vizualizovat propojení webu.
 • Chtěl ho vnímat tak, jak ho vnímají vyhledávače.
 • Po pár použití vám určitě nebude dělat problém identifikovat silné a slabé stránky na webu, hustotu prolinkování, důvody, špatné stavové kódy, atd.

 

Nastavení v Gephi

Zdeněk ukázal různá nastavení na několika ukázkových příkladech, které si připravil pro workshop.

Mě osobně bude nějakou dobu trvat, než se zorientuji a dokážu:

 • vizualizovat graf ve správném rozložení (Zdeněk doporučoval Fruchterman Reingold nebo Force Atlas),
 • přehledně ohodnotit Uzly a Hrany. Obarvit je, dát jim správnou minimální nebo maximální velikost,
 • správně importovat tabulky do datové laboratoře,
 • ale hlavně, připravit si smysluplné tabulky.

XENU a Screaming Frog

K přípravě tabulek pro vizualizaci interního prolinkování vám pomůže nástroj XENU nebo Screaming Frog. Není to žádná brnkačka a já se moc těším, až se Zdeněk pustí do webu o Gephi.

Není cesty zpět

Nástroj bohužel nemá tlačítko zpět. Takže když si něco pokazíte, začínáte pěkně znovu. Nebo si průběžně ukládejte verze. Důležitá, ale často opomíjená rada.

PS: Později doplním vizualizaci webu jednoho našeho klienta našeho webu. Plivnu si do dlaní, uspím Lily Aničku a zkusím vytvořit něco profesionálního a přehledného. 🙂 A kdyby se mi to nepovedlo, článek doplním prezentací od Zdeňka Nešpora.

Vizualizace interního a externího prolinkování

Doplnění: Lily Anička spí a já si vyzkoušela jednoduchou vizualizaci našeho webu Ladyvirtual.cz. Nedělám si iluze a výsledku se usmívám. Ale záměrně jsem vybrala malý web a zkoušela, jak se různá nastavení budou chovat.

Musím přiznat, že mě to začalo docela bavit 🙂 Podobných workshopů bude potřeba více!

ladyvirtual-gephi

Zajímavé odkazy

O čem ještě píšu

Napište nám komentář

 1. Hezký večer, Vláďo,

  díky za tip, určitě Graphviz co nejdříve vyzkouším! 🙂

  Míša

 2. Určitě bych se ještě podíval na nástroj GraphViz (http://www.graphviz.org/), vizualizaci nemá příliš pěknou, ale umí s grafem dále pracovat. Xenu umí rovnou vyexportovat nalezená prolinkování do jeho formátu.

  Často všechny tyto nástroje při analýze interního prolinkování kombinuji (http://lynt.cz/blog/analyza-struktury-webu). Osobně Gephi nejčastěji používám při analýze externího prolinkování mezi více weby.