Jak spustit Gephi 0.8.2 na Windows 8.1 (64bit)

Článek pochází od Leni Kršové, která už svůj původní blog lenikrsova.cz neprovozuje. Na internetu ji ale najdete a říká si Dataholka.

Při posledním vyrábění grafů jsem narazila na práci trochu komplikující chybu – neotevřel se mi Gephi. Což, pokud máte v úmyslu ze zdrojových dat (.grapmhl) nalevo stvořit graf napravo, není úplně šťastná situace…

Z důvodů, kterým nerozumím (prostě Java…?), se zdá, že Gephi (verze 0.8.2) má problém s Windows 8.1 (64bit). Bohužel to zjistíte až poté, kdy Gephi úspěšně nainstalujete a nečekáte žádné komplikace. Ty přijdou ve chvíli, kdy se program pokusíte spustit. Gephi naskočí, nenačte nic, co by měl, a po chvíli spadne. Pozitivní zprávou je, že se s tím dá něco dělat a není to úplně těžká věc.

Jak na spuštění Gephi 0.8.2 na Windows 8.1 (64bit)

  1. Ze stránek Java http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7-downloads-1880260.html si stáhněte Java Development Kit 7.
  2. Než se stáhne JDK, přejděte do adresáře, kde máte nainstalovaný Gephi. Dost pravděpodobně to bude C:\Program Files (x86)\Gephi-0.8.2.
  3. Uvnitř podadresáře etc najdete soubor gephi.conf. Otevřete ho a najděte v něm řádku #jdkhome=“/path/to/jdk“.
  4. Až tuhle část v kódu najdete, umažte první # a část path/to/jdk nahraďte explicitní cestou, kam se nainstaloval JDK7. U mě to bylo  C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_75.
  5. Uložte konfigurační soubor. Pokud k tomu nemáte oprávnění, uložte ho kamkoliv jinam a pak novým nahraďte starý.
  6. Teď už by mělo všechno fungovat 🙂

O čem ještě píšu

Napište nám komentář