Linkbuilder Vláďa hledal odkazy v Nepálu, Indii i Arménii. Jak se mu dařilo?

Nepál | Himalájský Poon Hill výhled na Dhaulagiri (8167 m)

 Pracovala jsem v Dobrém webu jako vedoucí linkbuilderů a hledala nové posily. Přišel i Vláďa Rokoský. Suverénní kluk, do kterého bych zájem o linkbuilding nečekala. Překvapil mě. Pak se potkal s Filipem Podstavcem a skončili spolu ve firmě GetFound. Kromě toho, že je Vláďa navrhuje strategie linkbuildingu a odkazy získává, je také výborný hudebník ve skupině The Riverman. Hudba se nám s Adamem líbila natolik, že jsme chtěli, aby Vláďa zahrál na naší svatbě v Úněticích.

Zahrál a jak!

Hodně dlouho cestoval. Navštívil Nepál, Indii, Arménii… Co je obdivuhodné, vezl si s sebou i práci. Zpětné odkazy tak jeho klienti dostávali s vůní dálek a svobody.

Maroko | Marocký Atlas Ouikaimeden
Maroko | Marocký Atlas Ouikaimeden

Ahoj Vláďo, snad jsem na začátku hned něco nepopletla. Kde jsi prosím Tě všude byl? Jak dlouho?

Dopředu jsem nevěděl za jak dlouho mě svět pustí domu, ale nakonec se to protáhlo na 16 měsíců. Začal jsem minulý leden 2015 ve svém oblíbeném Maroku, pronajal si v Essaouiře byt u oceánu a vydržel tam skoro půl roku. Když jsem se pak rozhodoval kam dál, uviděl jsem na BBC reportáž z Tbilisi, kde v té době utekla kvůli povodni zvířata ze ZOO. Bylo rozhodnuto.

Vždycky jsem se chtěl na Kavkaz podívat a nakonec jsem projel skoro celou Gruzii a část Arménie a po skoro třech měsících zamířil do Nepálu. V podhůří himalájské Annapurny v Pokhaře jsem si pronajal byt a denně chodil na lekce Thajského boxu a samozřejmě do hor.

Gruzie | Kavkaz | Svaneti | Mestia
Gruzie | Kavkaz | Svaneti | Mestia

Další cesta vedla logicky na jih do Indie, kde jsem si po času stráveném v horách užíval karnatacké pláže a kterou jsem během dalších tří měsíců projel. Kruh se uzavřel opět v Maroku, kde jsem čekal až se oteplí v Evropě, abych se mohl vrátit.

Za ten rok a půl jsem se z Evropy dostal do sunnitské severní Afriky pak do pořád ještě konzervativní křesťanské Gruzie a do převážně hinduistické Indie a Nepálu, takže mi z toho šla často hlava kolem. Určitě se to řadí mezi moje největší životní zážitky. Zažil jsem třeba i krušné časy: skoro jsem zůstal ve sněhovém jazyku v marockém Atlasu, v Nepálu mě okradli, chodil jsem s monoklem, když jsem v gruzínském přístavu Batumi potkal místní námořníky. Všechno to ale k životu patří a rozhodně nelituji, je to jen zase jiné koření.

Jel jsi sám a na dobré lidi narážel po cestě? Nebo jste vyrazili jako parta?

Vyjel jsem sám, v podstatě jsem se na cestu připravoval skoro dva roky a musím říct, že mi dost změnila život. Na cestě jsem potkal stovky lidí z různých zemí a kulturních okruhů, což bylo kromě určitého sebepoznání a rozšíření znalostí o životě jiných kultur, asi to nejhodnotnější. Bydlel jsem v pronajatých bytech, hostelech i u místních lidí a často používal známou komunitní platformu Couchsurfing.com která i přes svoje výhrady stále funguje výborně. Přestal jsem třeba jíst maso.

Proč jsi ho přestal jíst?

Jak jsem toho hodně objel, viděl jsem globalizaci v reálu, jak je to všechno hrozně propojený. Každý by se měl chovat podle informací, ke kterým se dostane a možností, které má. Nekonzumovat maso (a mléčné výrobky) je jedna z možností, jak se zodpovědně postavit za svojí existenci. Navíc se snažím věci dělat daleko více vědomě a nepřebírat jenom zažité stereotypy, přidal se do Klubu člověka v tísni, začal meditovat :).

Je toho mnohem víc, ale s linkbuildingem to nemá nic společného :).

Maroko | Moje kancelář Essaouira
Maroko | Moje kancelář Essaouira

Dobře, jdeme dál. Jak jsi na cestách dokázal dodržet svůj pracovní program? Stíhal jsi vždy to, co sis naplánoval?

To je velké téma a odpověď rozdělím na tři hlavní oblasti:

Vlastní pracovní zodpovědnost

Každý kdo podobně žije ví, že je to napůl práce napůl dovolená. Člověk se nesmí nechat strhnout odlišným prostředím a musí fungovat. Nejlepší pro mě vždycky bylo na dva tři měsíce si někde pronajmout byt, kde jsem normálně od pondělí do pátku pracoval a na víkendy vyrážel pryč na výlety po okolí. Je to skoro to samé jako když dělám v Čechách, akorát ty víkendy jsem spíš dával marocký Atlas, nebo indické pláže než Milešovku. Pak nastalo období přemisťování, kde jsem často bydlel po hotelích a soustředění na práci už není tak velké.

Komunikace na dálku

Jak sama víš, naše práce je založená na komunikaci. Proto jsem měl ze začátku největší obavy, jak bude fungovat komunikace hlavně s klienty. Musím ale říct, že hlavně díky jejich vstřícnosti všechno probíhalo velmi hladce, hodně pomáhal Skype nebo Hangout a i přes občasné problémy s připojením i tohle proběhlo na jedničku.

Pracovní podmínky

Tak se dostávám v podstatě k té nejproblematičtější části. Úroveň internetového připojení. Když jsem bydlel v pronajatém bytě zařídil jsem si vždycky i obstojný net. Země jako Maroko, Gruzie, Arménie byly z hlediska rychlosti a kvality připojení úplně v pohodě.

Problém nastal ale s příjezdem do Nepálu a Indie. Protože jsem dělal i často v kavárnách a restauracích, místní wifiny byly většinou katastrofální. Musím říct, že jsem byl hlavně v odlehlejších oblastech, kde byl často kolísavý signál. To byla tragédie.

Maroko | Nejdelší wifi heslo na světe:)
Maroko | Nejdelší wifi heslo na světe:)

V Indii je Internet v porovnání s evropskými zeměmi stále ještě v plenkách, majitelé restaurací například každý den mění heslo. Kvůli častému výpadku proudu (hlavně v Nepálu) nefungoval nejen internet, ale často vůbec nic. Naštěstí i v Indii je skoro 500 miliónu lidí, kteří používají internet. Z toho ale jsou z 90% uživatelé mobilního internetu a situace se částečně nechala řešit přes mobilní hotspot. 1 GB dat tam stojí skoro 100 Kč, takže je to fajn na nějaké dovolenkové užívání. Mě se to dost prodražilo. Ve velkých městech to zas takový problém není, ale když chce člověk trochu dál do přírody nebo na pláž, musí být opatrný.

I když jsem měl problémy nejenom s internetem – v Gruzii jsou přes léto hrozné vedra (35 °C je norma) a úplně se mi tam uvařil noťas.

Jak se Ti daří v GetFound? Jak se Ti s kolegy komunikovalo na dálku?

GetFound pořád jede, momentálně jsme už pětičlenný tým a mám z toho dobrý pocit. Byl to také jeden z důvodů mého návratu do Čech. Sice jsem pravidelně sledoval novinky ze světa linkbuildingu, s kolegy to probíral po Skypu, ale přece jenom pracovnímu kolektivu na jednom místě se to nevyrovná. Navíc jsem se dostal po letech praxe do určité “rutiny” a linkbuilding je také hlavně o nových nápadech a ty se nejvíce chytají právě v kolektivu.

Osvědčil se nám model pravidelných středečních setkání, kdy probíráme jednotlivé klienty, brainstorming a organizační věci spojené s fungování firmy. Možná bych ještě připomenul přednášku Adama Ježka, kterou bude mít na SEO restartu a Filipův Marketing Miner, kterému nejen já předpovídám velkou budoucnost.

Vláďo, z jakého oboru Tě klienti vyloženě baví? Hádám správně, že je to hudba a cestování? Nebo Ti na oboru až tak nezáleží?

Ano, je to v podstatě tak. Mám klienty, kteří mají cestovní portály, poskytují služby jako “work and travel”, ale také mám přehled díky dalším klientům i ve zdravotnictví.  Léta spolupracuji s jedním předním pracovním portálem.

Vždy jsem raději, když už o dané oblasti něco vím. Baví mě ale i výzvy, takže jsem otevřený skoro všemu, co mě osobně dává smysl. Hlavně jsem se naučil, že je také hrozně důležitý přístup klienta. Vyhovuje mi spolupráce s někým, kdo se zajímá o online marketing a je připraven úzce spolupracovat. Je to velmi důležité a vždycky musíme klientům vysvětlovat, že přístup: „dáme peníze, vy nám výsledky a už se nemusím o nic starat“ nefunguje. Hlavně na začátku potřebuji častou komunikaci a zapojení klienta s know-how jejich business modelu. Navíc ty nejlepší nápady často nosí klient, já jim jenom dám určitý rámec.

Jaké máš plány do budoucna?

Připravuji si svůj vlastní hudební projekt, který bude vzdálený tomu co jsem dělal s The Riverman. Minimálně do zimy budu v ČR a pak zase na chvilku ven. Na své cestě jsem viděl oceány, moře, hory a pouště, ale na takové léto na českém venkově nic nemá. 🙂

O čem ještě píšu

Napište nám komentář